FOTOGRAFIA


Więcej Światła!Róbcie dzieciCytatyTaniecMoje modelki i modele
KobietaDekadencjaCiałoWidokówkiMorskie opowieściAniśkowoŚlub

Widokówki

Bazylika Konkatedralna w Kołobrzegu IBazylika Konkatedralna w Kołobrzegu II

Kołobrzeg

Prawa miejskie od 1255 roku
Ratusz Miejski w KołobrzeguChrobry i Otton III w Kołobrzegu

Historia Kołobrzegu sięga VIII wieku, miejscowa ludność słowiańska zajmowała się łowieniem ryb i rzemiosłem, ale najbardziej znaczącym zajęciem była produkcja soli, sława Salsa Cholbergiensis czyli Miasta Solnego sięgała wtedy daleko. Ranga jego wzrosła jeszcze bardziej, gdy Bolesław Chrobry i Otton III, na Zjeździe e Gnieźnie w roku 1000, ustanowili tamże arcybiskupstwo oraz trzy biskupstwa w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Było to ważne wydarzenie nie tylko o znaczeniu religijnym, lecz także politycznym. Łączyło ze sobą ziemie polskie, przy całkowitej aprobacie przyjaznego Polsce cesarza Niemiec. Później niestety nasze sąsiedzkie stosunki nie były tak przyjemne, co symbolizuje pomnik na zdjęciu obok, nota bene bardzo udany.

W XIV wieku miasto zostało członkiem Hanzy, potężnej organizacji miast portowych, położonych nad Bałtykiem. I zyskało wiele przywilejów. Na przełomie XIV i XV wieku, zaczęto stawiać w Kołobrzegu domy murowane, z wypalanej cegły. Do najważniejszych budowli miejskich należał stojący na rynku ratusz. Ułożono drewniany rurociąg do czerpania wody. Port kołobrzeski utrzymywał w tym czasie stałą żeglugę z portami szkockimi, Amsterdamem i Skandynawią. Importowano sukna angielskie, przyprawy korzenne, tran i owoce południowe. Eksportowano zboża, mąkę, piwo oraz miód i wełnę. W XVI wieku Kołobrzeg liczył około 5 tysięcy mieszkańców.

Port w Kołobrzegu IPort w Kołobrzegu II
Port w Kołobrzegu III

Archikatedra Wrocławska IIWejście do Archikatedry Wrocławskiej

Wrocław

Prawa miejskie od 1262 roku
Vratislavia IVratislavia II
Rynek we WrocławiuDziewczęta na Wrocławskim rynku II

Według tradycji, gród został założony przez czeskiego księcia Wratysława który panował w latach 915-921. Około roku 990 miasto znane wtedy pod łacińską nazwą Vratislavia wraz z resztą Śląska przeszło we władanie Piastów, Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W 1000 roku na zjeździe gnieźnieńskim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry ustanowili w mieście biskupstwo rzymskokatolickie. Krótko po tym powstała w obrębie grodu pierwsza katedra romańska. Choć miasto istniało już wcześniej datę tę traktuje się oficjalnie jako początek jego istnienia.
Miasto wkrótce rozciąga się na sąsiednią Wyspę Piaskową, a później na lewy brzeg Odry. Od 1163 roku jest stolicą Księstwa Śląskiego.
W 1241r. zostaje spalone przez Mongołów. Po najeździe ponownie dokonano lokacji miasta na prawie niemieckim wytyczając nowe ulice i obecny Rynek, od tego czasu jest również znane pod niemiecką nazwą Breslau.
W 1335 po śmierci Henryka VI Białego księstwo wrocławskie stało się częścią korony czeskiej na mocy umowy zmarłego z Janem Luksemburskim.
5 czerwca 1443 r. Wrocław nawiedziło trzęsienie ziemi o sile ocenianej na więcej niż 6 w skali Richtera z epicentrum na północ od miasta. Straty były znaczne.

W 1741 w wyniku I wojny śląskiej miasto zostaje przejęte przez Prusy, oznaczało to utratę wszystkich dotychczasowych przywilejów. Na pociechę Wrocław otrzymał tytuł miasta królewskiego, stając się trzecią obok Berlina i Królewca rezydencją monarchy. W latach 1807-1838 na rozkaz Napoleona wyburzono fortyfikacje miejskie, co dało możliwość szybkiego rozwoju urbanistycznego. W 1842 uruchomiono linię kolejową Wrocław-Oława, wkrótce przedłużoną aż na Górny Śląsk, gdzie łączyła się z koleją wiedeńsko-warszawską.

Ratusz we WrocławiuVratislavia III
RzeźnikJahrhunderthalleSzachyJahrhunderthalleJahrhunderthalle
Hala StuleciaJahrhunderthalle
Wrocławskie mosty I

Rok 1905 przyniósł wielką powódź na Odrze, co zapoczątkowało roboty ziemne przy systemie kanałów. Miasto hucznie obchodziło stulecie pokonania Napoleona - w 1913 dokonano otwarcia modernistycznej Hali Stulecia (niem. Jahrhunderthalle), gdzie odbywała się wystawa wszech-niemiecka i targi wrocławskie, oraz Mostu Cesarskiego (niem. Kaiserbrucke, obecnie Most Grunwaldzki). Lata 20. XX wieku to we Wrocławiu rozkwit architektury modernistycznej. Powstały wówczas między innymi domy handlowe Petersdorf autorstwa Ericha Mendelsohna (obecnie DT Kameleon) i Wertheim autorstwa H. Dernburga (obecnie DT Renoma). W 1937 miasto ponownie nawiedziła powódź odrzańska.

Tumskim do niebaMost z Archikatedrą Wrocławską w tleArchikatedra Wrocławska I

W 1929 roku biskupstwo wrocławskie zyskało rangę arcybiskupią. W 1933 roku ludność Wrocławia liczyła 625.198 mieszkańców.

Przez cztery miesiące, od 13 lutego do 6 maja 1945, Wrocław był oblegany przez wojska 1. frontu ukraińskiego. Podczas ciężkich walk obie strony podpalały całe kwartały ulic, a załoga twierdzy, siłami robotników przymusowych i cywili, wyburzyła połowę dzielnicy w okolicach dzisiejszego pl. Grunwaldzkiego, by zbudować lotnisko zapasowe. Od 15 lutego do 1 maja Luftwaffe utrzymywała most powietrzny z Rzeszą. Przez 76 dni wykonano niemal 2 tysiące lotów i przewieziono do oblężonego miasta 1638 ton zapasów. Dowódca twierdzy, generał Niehoff, po negocjacjach z generałem Głuzdowskim podpisał kapitulację 6 maja 1945 roku. Jako jedno z ostatnich miast niemieckich, Wrocław padł cztery dni po zdobyciu Berlina, na dwa dni przed ogłoszeniem końca wojny w Europie. Warunkiem kapitulacji były gwarancje godnego traktowania udzielone przez Rosjan. Generał Głuzdowski gwarantował jeńcom opiekę medyczną, zachowanie własności osobistej oraz natychmiastową repatriację po zakończeniu wojny. Żadna z obietnic nie została spełniona. Większość jeńców trafiła do sowieckich gułagów, skąd nigdy nie wróciła nawet połowa.

Vratislavia IVDziewczęta na Wrocławskim rynku I
Krasnal SyzyfekPamięci ofiar masakry na placu TianAnmenNeobarokowy Teatr LalekW Archikatedrze Wrocławskiej
Powodzianka Wrocławska
Krasnal ŚpiochZielony Wrocław

Lipiec roku 1997 przyniósł największą powódź w dziejach miasta. Zalanych zostało wiele dzielnic mieszkalnych i przemysłowych, wiele budynków uległo uszkodzeniu, w znacznym stopniu zniszczone zostały budowle hydrotechniczne. Miasto na długi czas zostało pozbawione bieżącej wody, częściowo także prądu. Dzięki heroicznej postawie mieszkańców zostały ocalone najcenniejsze zabytki (ratusz, Ostrów Tumski z katedrą, dworzec) i uratowanych wiele cennych ruchomości i dokumentów. Na pamiątke wkładu Wrocławian w zabezpieczanie miasta i jego zabytków stanął pomnik Powodzianka (widoczny na zdjęciu obok). Niestety wiele zabytków, zwłaszcza piśmienniczych, ucierpiało w zalanych wodą magazynach bibliotek, archiwów miejskich i sądowych.
W listopadzie 2005 roku miasto odwiedziła delegacja z Tychów. Po nocy spędzonej na balowaniu i dniu spędzonym na zwiedzaniu, uznała, że Wrocław to chyba najpiękniejsze polskie miasto!

IglicaWrocloveFara ElżbietańskaBiblioteka UniwersyteckaSzczepan, Dolores, Doktor i IzaWroclove

ŻurawRatusz Głównego MiastaDworzec w Gdańsku

Gdańsk

Prawa miejskie od 1263 roku
Złota BramaZłota BramaZłota brama

Gdańsk (kaszb. Gduńsk, łac. Gedania) został założony w 997 roku i jest obecnie stolicą województwa pomorskiego. Gdańsk jest również miastem królewskim i hanzeatyckim, swego czasu najludniejszym i najbogatszym w I Rzeczypospolitej, a do dzisiaj jednym z najpiękniejszych! W moim prywatnym rankingu drugie miejsce, zaraz za Wrocławiem. Gdańsk to obecnie szóste pod względem ludności miasto w Polsce (ok. 450 tysięcy mieszkańców).

Ratusz Głównego MiastaRatusz Głównego MiastaRatusz Głównego MiastaRatusz Głównego MiastaFontanna NeptunaKościół MariackiKościół Mariacki
Ratusz Głównego MiastaFontanna Neptuna

Idąc od dworca, pod czujnym okiem Fortuny i jej siedmiu koleżanek wchodzimy przez Złotą Bramę na ulicę Długą. Rząd pięknych kamienic zdaje się ciągnąć w nieskończoność i w wystarczający sposób uzasadniać jej nazwę. Dochodzimy do Ratusza.

Kościół MariackiKościół MariackiKościół MariackiKościół MariackiKościół Mariacki

Można bez końca włóczyć się po tych uliczkach, trafiając np. na piękna renesansowa Wielką Zbrojownie z początku XVII wieku. Z wnęki usytuowanej gdzieś w połowie wysokości budynku widok na całą ulice ma rzymska Minerwa. Widzi też robiący niezatarte wrażenie Kościół Mariacki! Jest to największy kościół na świecie wybudowany z cegły i jeden z największych w ogóle. W środku może się zmieścić 25 tys. osób! Dla porównania do Katowickiego Spodka wchodzi maksymalnie 12 tys. Jest piękny!

Wielka ZbrojowniaKościół Mariacki
Kościół MariackiKościół MariackiBrama ZielonaSpichlerze na Wyspie SpichrzówMotława

Nad Motławą stoi oczywiście dostojny Żuraw (dawniej niem. Krantor), najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Został zbudowany w latach 1442 - 1444 w formie dwóch ceglanych baszt, miedzy którymi zainstalowano drewniany mechanizm dźwigowy. Żuraw służył przede wszystkim jako urządzenie portowe. Jego sercem są dwa bębny o średnicy około 6 metrów, Dolny służył do przeładunku towarów, górny do stawiania masztów na statkach. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar 4 ton na wysokość 11 metrów. W czasie działań wojennych w 1945 r. żuraw został spalony w 80%, ale po wojnie został odbudowany.

Żuraw
GdańskGdańskGdańskZłota BramaPlaża w Gdańsku

Zamek Królewski w Warszawie IIKolumna Zygmunta

Warszawa

Prawa miejskie od przełomu XIII/XIV wieku
Armia radziecka w WarszawieWarszawa I
Zamek Królewski w WarszawiePlac Zamkowy

Warszawa zawdzięcza swą nazwę rycerzowi z rodu Rawów o imieniu Warsz, właścicielowi wsi istniejącej od XII/XIII w, na terenie obecnego Mariensztatu. W 1526r. Warszawa, poważny już ośrodek miejski w skali Mazowsza, zostaje przyłączona do Korony. W 1546 r. Królowa Bona, wdowa po Zygmuncie Starym, do czasu swego wyjazdu do Włoch w 1556 r., osiada w dworze jazdowskim w Warszawie. Coraz częściej w Warszawie bywał Zygmunt August, do czego skłaniała go bieżąca polityka. Kraków stawał się zbyt odległy, gdy w centrum zainteresowań politycznych znalazły się tereny północne i wschodnie. W 1569 r., na sejmie obradującym w Lublinie, postanowiono, że odtąd Warszawa będzie stałą siedzibą sejmów walnych Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, a od 1573 r. także miejscem elekcji królów polskich.

Decyzja przeniesienia stolicy do Warszawy zapadła w marcu 1596 r., po pożarze Zamku Królewskiego na Wawelu. Była ona realizowana etapami, a król wprowadził się na stałe do uprzednio przebudowanego Zamku warszawskiego, wracając z wojny moskiewskiej w 1611 r. Trzeba jednak zaznaczyć, że faktyczna stołeczność nie została potwierdzona żadnym aktem prawnym. Warszawa oficjalnie nie była stolicą i aż do upadku Polski w 1795 r. przysługiwało jej wyłącznie miano miasta rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości.

Dziewczyny z kolumną Zygmunta w tleWarszawska uliczka

Ostatni rozbiór Polski sprawił, że Warszawa zniknęła z mapy Europy, stając się prowincjonalną siedzibą jednego z departamentów Prus Południowych. Liczba ludności z ponad 150 tys. podczas Powstania Kościuszkowskiego zmalała do 60 tys. Atmosferę beznadziei i marazmu przerwały dopiero wieści o sukcesach cesarza Francuzów Napoleona i klęsce Prus. Jednak utworzone w 1807 roku buforowe Księstwo Warszawskie okazało się efemerydą i upadło wraz z klęską swego protektora.

Warszawskie kamieniczki
Warszawski tramwaj

1 sierpnia 1915 roku Rosjanie, po stu latach obecności, opuścili Warszawę, paląc za sobą mosty i niszcząc obiekty o znaczeniu strategicznym. 21 listopada tegoż roku Komitet Obywatelski powołał Zarząd Warszawy, który podjął historyczną decyzję nadającą Warszawie rangę miasta stołecznego. Od sierpnia 1915 r. do listopada 1918 r. Warszawa była okupowana przez wojska niemieckie. Następnie Niemcy wpadli do Warszawy 27 września 1939 roku, skąd wykurzyli ich Rosjanie 17 stycznia 1945 r. Za nimi do zrujnowanego i opustoszałego miasta przeniosły się kolaborujące z nowym okupantem władze polskie. Podjęto uchwałę o odbudowie Warszawy jako stolicy Polski.


Ratusz w ŻywcuMaja z jeziorem w tle

Żywiec

Prawa miejskie od 1327 roku

Widoczny powyżej ratusz wzniesiono w końcu XIX stulecia na miejscu poprzedniego drewnianego. Obecnie po gruntownym remoncie, budynek znów jest wizytówką miasta i najładniejszą kamienicą na żywieckim rynku, chociaż kolor na jaki go pomalowano budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców:).

Żagle na jeziorze Żywieckim I
Żagle na jeziorze Żywieckim IIŻagle na jeziorze Żywieckim III

Tereny na których zlokalizowane jest obecnie miasto, były zasiedlane już od dawna. Najstarsze znaleziska archeologiczne datowane są na VI w. p.n.e. Największy rozkwit przypada na XVI i XVII wiek, miasto otrzymuje przywileje handlowe, prawo wyrobu słodu na piwo i prawo składu. Szybko staje się zamożnym ośrodkiem handlowym.
Żywiec położony jest na wysokości 345-350 m n.p.m., u zbiegu rzek Soły i Koszarawy w Kotlinie Żywieckiej nad malowniczo wyglądającym na tle gór Jeziorem Żywieckim.


KatowiceMaja na tle Spodka

Katowice

Prawa miejskie od 1865 roku

Katowice (niem. Kattowitz) - to stolica województwa śląskiego, a dawniej stolica autonomicznego województwa śląskiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W mieście żyje ok. 315 tysięcy mieszkańców, co daje 10 pozycje pod względem liczby ludności.

SpodekPomnik Powstańców ŚląskichKatowice

ZaklinaczPark w Chorzowie

Chorzów

Prawa miejskie od 1868 roku

Pierwsza pewna wzmianka o Chorzowie pochodzi z 24 czerwca 1257 - akt zezwalający na lokację wsi Chorzów (Chareu) bożogrobcom miechowickim wydany przez Władysława - księcia opolskiego w Czeladzi. Dzisiaj Chorzów to ważne miasto na Śląsku, zamieszkiwane przez około 115 tysięcy mieszkańców.

W ZOO

Tychy w kwiatachWschód słońca nad elektrociepłownią i

Tychy

Prawa miejskie od 1 stycznia 1934 roku
Wschód słońca nad elektrociepłownią IIPaprocany

Tychy to jedno z najbardziej zielonych miast na Śląsku. Pierwsza wzmianka o Tychach pochodzi z 1467 roku. Z roku 1629 pochodzi pierwsza wzmianka na temat Browaru Książęcego, choć browar zapewne istniał już wcześniej, to właśnie tę datę znajdziemy na butelkach Tyskiego. W 1870 roku dotarła do Tychów kolej.

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku, to właśnie w Tychach rozpoczęło się pierwsze Powstanie Śląskie. Podczas Plebiscytu większość mieszkańców opowiedziała się za przynależnością do Polski, Tychy zaczęły się rozwijać i nabierać cech osady miejskiej. W okresie międzywojennym liczba ludności Tychów wzrosła do 11 tysięcy, a w następstwie rozwoju w 1934 roku osada otrzymała prawa miejskie.

PaprocanyPaprocany
PaprocanyKarolina

W 1975 roku w ramach reformy administracyjnej do Tychów włączono: Bieruń Stary, Bojszowy, Imielin, Kobiór, Lędziny i Wyry, przez co Tychy zajmowały obszar większy niż Katowice. W 1991 roku z powrotem oddzieliły się od Tychów. Obecnie Tychy to około 130 tysięcy mieszkańców co daje miastu 26 pozycję pod względem liczby ludności w Polsce.

KarolinaKarolinaKarolinaKarolinaKarolina
Os. WCity pointKarolinaTychy się budują

Szczyrk ISzczyrk II

Szczyrk

Prawa miejskie od 1 stycznia 1973 roku
Szczyrk III

Kiedy dokładnie w dolinie Żylicy pojawili się pierwsi osadnicy nie wiadomo, jednak niemalże od początku swojego istnienia Szczyrk był osadą międzynarodową. Obok polskich zbiegów i skazańców mieszkali w nim koczownicy z Bałkan, którzy zawędrowali w te strony około XV w., mamy też tutaj trochę szlacheckiej krwi niemieckiej i austriackiej, żołnierskiej z Węgier oraz słowackiej i czeskiej po sąsiedzku, jednym słowem zalążek zintegrowanej Europy. W dodatku przepiękny, jak (mam nadzieję) widać na zdjęciach.


Zatoka PuckaZatoka PuckaZatoka Pucka

Zatoka Pucka


Tatry

Tatry INasza wycieczka w Tatrach II
Gdzie strumyk płynie w Tatrach IGdzie strumyk płynie w Tatrach IIŚcieżka przez las

Tatry to najwyższa część Karpat. Powierzchnia Tatr wynosi 785 km2, z tego 175 km2 (ok. 25%) leży w granicach Polski, reszta na terytorium Słowacji. Długość Tatr od Przełęczy Huciańskiej do wschodnich podnóży Kobylego Wierchu, mierzona wzdłuż grani wynosi 80 km.
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się około 650 jaskiń, największa z nich (Wielka Śnieżna - Wielka Limanowa) obejmuje 18000m długości korytarzy i sięga w głąb 814m.

W Tatrach, w jaskini Obłazowej znaleziono bardzo bogate wykopaliska, co pozwoliło odtworzyć świat zwierząt sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Archeolodzy natrafili tam także na najstarszy w świecie bumerang oraz narzędzia górnicze.

Nasza wycieczka w Tatrach IPierszego maja warunki dyktuje ludGdzie strumyk płynie w Tatrach III
Tatry IITatry IIIDrewniane szałasy pasterskie (Polana Kopieniec)Góral i góralka

Więcej Światła!Róbcie dzieciCytatyTaniecMoje modelki i modele
KobietaDekadencjaCiałoWidokówkiMorskie opowieściAniśkowoŚlub

Komentarze do zdjęć:

Katowice

:))): Świetne fotki :)) mieszkałam na śląsku 7lat:)))))))
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.