album rodzinny

Witamy w naszym albumie rodzinnym! Znajdziecie tutaj zdjęcia z różnych wydarzeń od 1940 roku, aż do dnia dzisiejszego. Zdjęciom często towarzyszą bardzo rozbudowane opisy, więc nawet jeśli zabrakło Cię na ostatniej imprezie to zaraz wszystkiego się dowiesz:). Oglądajcie, czytajcie, wspominajcie, a w razie czego poprawiajcie! No i oczywiście komentujcie w księdze gości! Zapraszam...


lata 1934-1976lata 1977-1984lata 1985-1988lata 1989-1995lata 1996-1998
20002001lata 2002-2003200420052006200720082009
20102011201220132014201520162017

Rumunia 2010, część II - malowane cerkwie Bukowiny

Sobota - klasztory obronne i piękne malowane cerkwie Bukowiny

Humor / Mănăstirea Humorului

Jeremi, Maja i DoloresDolores, Jeremi i Maja

Rano budzą nas dzwony, hałasują jak by były zaraz za oknem. Oszaleli chyba! Jest sobota, wakacje, a spać nie można chyba od 6! Nie ma wyjścia, musimy wstawać. I tak już raczej nie zaśniemy. Pakujemy rzeczy do samochodu, wyjeżdżamy za bramę pensjonatu, patrzymy i przecieramy oczy ze zdumienia! Nic dziwnego, że było tak głośno. Spaliśmy zaraz na przeciwko klasztoru! Jakim cudem wczoraj go nie zauważyliśmy? Było wprawdzie ciemno, ale mimo wszystko chyba musieliśmy być ślepi, że przechodząc obok go nie widzieliśmy!

No ale przynajmniej nie musimy go szukać. Parkujemy samochód może pięć metrów od miejsca naszego noclegu i idziemy obejrzeć Klasztor Humor (rum. Mănăstirea Humorului) i jego malowaną cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Wszystkich zainteresowanych odsyłam po więcej zdjęć i informacji do naszego przewodnika po Rumunii:

Humor / Mănăstirea Humorului i Woroniec / Voroneţ (Rumunia) - przewodnik

Klasztor Humor / Mănăstirea Humorului (Rumunia)Klasztor Humor / Mănăstirea Humorului (Rumunia)Klasztor Humor / Mănăstirea Humorului (Rumunia)Klasztor Humor / Mănăstirea Humorului (Rumunia)Klasztor Humor / Mănăstirea Humorului (Rumunia)

Klasztor Woroniec / Mănăstirea Voroneţ

Klasztor Woroniec / Mănăstirea Voroneţ (Rumunia)Klasztor Woroniec / Mănăstirea Voroneţ (Rumunia)Klasztor Woroniec / Mănăstirea Voroneţ (Rumunia)

Niedaleko Humoru znajduje się inny - przez wielu uznawany za najciekawszy - monastyr obronny Woroniec (rum. Mănăstirea Voroneţ). Pięknie zachowana XV-wieczna malowana Cerkiew św. Jerzego zwana jest czasem nawet Kaplicą Sykstyńską Wschodu. Naturalne farby których użyto okazały się bardzo trwałe, dzięki czemu nadal możemy podziwiać piękne malowidła zdobiące ściany. Uwagę przykuwa między innymi scena Sądu Ostatecznego namalowana na ścianie zachodniej.

Klasztor Woroniec / Mănăstirea Voroneţ (Rumunia)Klasztor Woroniec / Mănăstirea Voroneţ (Rumunia)Klasztor Woroniec / Mănăstirea Voroneţ (Rumunia)Klasztor Woroniec / Mănăstirea Voroneţ (Rumunia)Sąd Ostateczny, Voroneţ (Rumunia)
Woroniec / Voroneţ (Rumunia)Bukowina z okna samochodu (Rumunia)

Malowana Cerkiew w Worońcu jest chyba najbardziej znana ze wszystkich malowanych cerkwi Bukowiny, pewnie dlatego jest tu również najwięcej straganów z różnego rodzaju suwenirami, od chińskiej tandety po piękne, oryginalne obrusy. Oczywiście wszystkie te kramy również musimy zwiedzić, bo Maja uparcie poszukuje pamiątek.

Jest jeszcze przed południem, a gorące rumuńskie słońce już daje nam odczuć do czego jest zdolne. Samochód zostawiony na nim choćby na kilka minut zamienia się w konserwę, do której nie da się wsiąść bez poparzeń.

Po drodze, w Gura Humora (rum. Gura Humorului), kupujemy sobie owoce, pieczywo i jogurty na śniadanie. Postanawiamy jednak zaczekać z konsumpcją. Po drodze znajdujemy pagórek z ładnym widokiem na okolicę. Niestety jest trochę zaśmiecony, więc w czynie społecznym zbieramy szybko śmieci w promieniu kilku metrów, aby nie psuły nam widoku. Rozkładamy kocyk i jemy śniadanie. Mała rzecz, a cieszy! Tak właśnie powinno wyglądać każde wakacyjne śniadanie!

Bukowina z okna samochodu (Rumunia)Bukowina (Rumunia)Dolores, Jeremi i MajaDolores, Jeremi i MajaBukowina (Rumunia)

Kaczyka / (rum. Cacica)

Kopalnia soli, Kaczyka / Cacica (Rumunia)Kopalnia soli, Kaczyka / Cacica (Rumunia)Kopalnia soli, Kaczyka / Cacica (Rumunia)

Następny punkt programu to najstarsza z polskich wsi na Bukowinie - Kaczyka (rum. Cacica). Wieś powstała pod koniec XVIII wieku po tym jak odkryto w okolicy pokłady soli. To na jej potrzeby sprowadzono tutaj polskich górników wraz z rodzinami. Tak się składa, że akurat dzisiaj jest odpust, pewnie z okazji jutrzejszego święta, czyli Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). Prawdopodobnie w związku z tym, że na to wydarzenie przybywa do Kaczyki wiele osób i to nie tylko katolików, policja zamknęła dojazd do wsi! Musimy zostawić samochód na drodze i przejść jakieś 2 kilometry na piechotę. Niby niedaleko... ale jest upał, a Jeremi nie bardzo chce całą tę odległość pokonać o własnych siłach.

Maja, Jeremi i WitekMajaMajaKopalnia soli, Kaczyka / Cacica (Rumunia)
Kaczyka / Cacica (Rumunia)Kaczyka / Cacica (Rumunia)Kaczyka / Cacica (Rumunia)

W kopalni temperatura wynosi jakieś 10°C, co w tych warunkach jest dla nas błogosławieństwem. Niestety, w kopalni unosi się też niezbyt przyjemny zapach ropopochodnych płynów do impregnacji drewna. Gdyby nie to, zostalibyśmy tu chyba do wieczora!

Na górze upał i gwar. Faktycznie zjechały tu dzisiaj tłumy. A na wszystkich tych ludzi czekają smażone kiełbaski, lody, cukierki i mnóstwo innych odpustowych towarów. Nas czeka kolejny dłuższy spacer w gorącym słońcu. Po drodze mijamy domy, które przypominają mi trochę te, które widywałem w Lutczy. Wśród porzuconych przy drodze wehikułów odnajdujemy swój i jedziemy dalej. Więcej o Kaczyce w naszym przewodniku po Rumunii:

Kaczyka / Cacica (Rumunia) - przewodnik

Aby wyświetlić obiekt zainstaluj wtyczkę: Adobe Flash Player

Arbore

Bukowina (Rumunia)Bukowina z okna samochodu (Rumunia)Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore (Rumunia)Czytelnia przy cerkwi św. Jana Chrzciciela w Arbore (Rumunia)Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore (Rumunia)
Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore (Rumunia)Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore (Rumunia)Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore (Rumunia)

Drogi na Bukowinie (przynajmniej te którymi właśnie się poruszamy) są w świetnym stanie. Jedzie się komfortowo, więc szybko (momentami nawet łamiąc nieznacznie przepisy) dojeżdżamy do Arbore. Tutejsza cerkiew jest najmniejsza i najmniej okazała ze wszystkich jakie udało nam się na Bukowinie zobaczyć, ale bardzo przypadła mi do gustu. Dzięki temu, że nie jest tak atrakcyjna jak np. ta w Worońcu, panuje tu święty spokój - coś co w moich oczach jest wielkim atutem tego miejsca. Zmęczone upałem dzieci śpią w samochodzie, więc cerkiew idziemy pooglądać sami.

Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore (Rumunia)Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore (Rumunia)DoloresCerkiew św. Jana Chrzciciela w Arbore (Rumunia)Brama, Arbore (Rumunia)Suczewica / Suceviţa (Rumunia)

Klasztor Suczewica / Mănăstirea Suceviţa

Suczewica / Suceviţa (Rumunia)Suczewica / Suceviţa (Rumunia)Monastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)

Następny i już ostatni na naszej drodze jest Klasztor w Suczewicy. Ja jestem ze wsi i się nie znam, ale szczerze mówiąc podobał mi się bardziej niż ten w Worońcu. Moją uwagę zwróciła na przykład bardzo ładna, ośmiokątna wieża-latarnia, na dwunastokątnej podstawie. Poza bryłą cerkwi piękne są również malowidła, mury obronne, a nawet szpaler drzew odprowadzających do wejścia. No i ten chór... Zresztą poza małą cerkwią w Arbore, w każdej towarzyszył nam nabożny śpiew chóru. Idealny zestaw bodźców, piękne, bogato zdobione wnętrza, anielskie dźwięki i kościelny zapach... Przypomniała mi się Powieść minionych lat w której Nestor opisywał jak kniaź Włodzimierz rozważał jaką religię przyjąć. Przed podjęciem decyzji wysłał delegację, która miała odwiedzić meczet muzułmanów w Bułgarii, kościół katolików w Niemczech i wschodnią cerkiew. A oto fragment w którym Nestor relacjonuje wizytę w Konstantynopolu:

Monastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)Monastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)Monastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)Monastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)Monastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)
Maja, Dolores i JeremiMaja, Dolores i JeremiMaja, Jeremi i Witek

To słysząc patriarcha kazał zwołać kler, wedle obyczaju odprawił świąteczne nabożeństwo, i kadzidła zapalono, i chóry wykonały pienia. I poszedł car z nimi do cerkwi, i postawili ich na przestronnym miejscu, pokazując im piękno cerkiewne, pienia i nabożeństwo archijerejskie, obrzędy diakonów, opowiadając im o służeniu Bogu swemu. Oni zaś w zdumieniu będąc, dziwili się, chwaląc nabożeństwo ich. I wezwali ich carowie Bazyli i Konstantyn, mówiąc im: „Idźcie do ziemi waszej"; i odprawili ich z darami wielkimi i ze czcią. Oni zaś przyszli do ziemi swojej, I zwołał kniaź Włodzimierz bojarów swoich i starców i rzekł: „Oto przyszli posłani przez nas męże, usłyszymy od nich, co było". I rzekł: „Mówcie przed drużyną". Oni zaś rzekli: (...) I przyszliśmy do Greków, i wiedli nas, gdzie służą Bogu swojemu, i nie wiedzieliśmy, w niebie li byliśmy, czy na ziemi: nie ma bowiem na ziemi takiego widowiska ni piękna takiego, i nie wiemy, jak opowiedzieć o tym, tylko to wiemy, że tam Bóg z ludźmi przebywa, i nabożeństwo ich najlepsze ze wszystkich krajów. My zaś nie możemy zapomnieć piękna tego, każdy bowiem człowiek, gdy skosztuje słodkości, później gorzkości nie przyjmuje, tako i my nie możemy tu żyć". Odpowiadając zaś bojarzy rzekli: „Jeśliby lichy był zakon grecki, to nie przyjęłaby go babka twoja, Olga, która była najmądrzejsza ze wszystkich ludzi".

Monastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)Monastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)Monastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)Dolores, Jeremi i MajaMonastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)
MajaMonastyr Suczewica / Manastirea Suceviţa (Rumunia)

Nie wiem jak w 987 roku wyglądały cerkwie Konstantynopola, które oglądali wysłannicy Włodzimierza, ale malowane cerkwie Bukowiny faktycznie robią wrażenie nieziemskich! Właściwie wychodząc z tej, już ostatniej na naszej trasie świątyni w Suczewicy, mógłbym powtórzyć ich słowa sprzed tysiąca lat: i wiedli nas, gdzie służą Bogu swojemu, i nie wiedzieliśmy, w niebie li byliśmy, czy na ziemi.

Bukowina z okna samochodu (Rumunia)

Na listę UNESCO wpisanych zostało osiem malowanych cerkwi, ta z Suczewicy została dodana jako ostatnia dopiero w tym roku (2010). Zobaczyliśmy cztery, a więc połowę z nich... reszta następnym razem. A więcej zdjęć i informacji o klasztorach w Arbore i w Suczewicy w naszym przewodniku po Rumunii:

Klasztory w Arbore i w Suczewicy (Rumunia) - przewodnik

Wsiadamy do samochodu i jedziemy dalej w kierunku Morza Czarnego. Po zachodzie słońca zaczynamy rozglądać się za jakimś pensjonatem. Niestety, nie udaje nam się znaleźć niczego odpowiedniego. W końcu lądujemy w jakimś przydrożnym motelu. Pokój jest mały, brzydki i biorąc pod uwagę jego stan - dość drogi, ale ostatecznie chodzi tylko o to żeby się kilka godzin przespać, więc nie będziemy wybrzydzać. Plus jest taki, że na dole jest bar, więc gdy dzieci zasnęły mogliśmy zejść i zrelaksować się przy piwie. Noapte bună.

Rumunia 2009:

Rumunia 2010, część I - Satu Mare, Săpânţa i Bârsana (84 zdjęcia)

Rumunia 2010, część III - Jedziemy nad morze (68 zdjęć)

Rumunia 2010, część IV - Vama Veche (78 zdjęć)

Rumunia 2010, część V - Vama Veche po raz ostatni (57 zdjęć)

Rumunia 2010, część VI - Braszów (50 zdjęć)

Rumunia 2010, część VII - Curtea de Argeş i Szosa Transfogaraska (48 zdjęć)

Rumunia 2010, część VIII - Sybin i Hunedoara (48 zdjęć)

Rumunia 2010, część IX - Hunedoara i Jaskinia Niedźwiedzia (51 zdjęć)


lata 1934-1976lata 1977-1984lata 1985-1988lata 1989-1995lata 1996-1998
20002001lata 2002-2003200420052006200720082009
20102011201220132014201520162017

Komentarze do zdjęć:

Klasztor Woroniec / Mănăstirea Voroneţ (Rumunia)

Natka: piękne
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.